Strona główna Aktualności Kapituła Kapłani Metryki Kronika Natanael Detektyw Wykazy
Dzisiaj jest niedziela, 12 stycznia 2025 r. godz. 12:39
Kapłani

Księża pochodzący z parafii
p.w. św. Bartłomieja
w Opocznie

Adamczyk Karol Ur. 21 maja 1964 r. w Opocznie. Święcenia kapłańskie 26 maja 1990 r. Obecnie, od 1995 r., wikariusz w parafii p.w. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu (Katedra).

Deka Mieczysław Ur. 13 stycznia 1938 r. w Gorzałkowie. Święcenia kapłańskie 3 czerwca 1967 r. Od 2001 r. proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Starachowicach. Prałat Kapituły Kolegiackiej św. Bartłomieja w Opocznie.

Dębowski Stanisław Ur. 5 stycznia 1950 r. w Opocznie. Święcenia kapłańskie 9 czerwca 1974 r. Od 1989 r. wikariusz parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbe w Godowie – Kałkowie.

Gawryś Andrzej

Kołodziejczyk Henryk

Kosecki Ireneusz

Kosecki Krzysztof

Krawczyk Zbigniew

Marszałek Marian

Niemirski Zbigniew Doktor teologii.

Piekarski Rafał

Płuciennik Adam

Rogulski Ireneusz

Senderski Grzegorz

Stępień Jan

Waśkiewicz Tomasz

Goworek Bernard (MSF)

o. Pacan Michał (OSPPE)

o. Rożej Stefan Jan (OSPPE) Syn Józefa i Marianny, ur. 2 września 1932 r. w Ogonowicach. W roku 1950 został przyjęty do Zakonu Paulinów. Po studiach w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie otrzymał święcenia kapłańskie w dniu 6 lipca 1958 roku w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przez pośrednictwo biskupa prof. Zdzisława Golińskiego, ordynariusza częstochowskiego. Po rozlicznych pracach ewangelizacyjnych na Jasnej Górze, w Warszawie i Krakowie, skończywszy Prymasowskie Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie przeszedł do Lublina. Na KUL–u ukończył dwa wydziały – polonistykę i historię Kościoła. Odbył wiele podróży po Europie zachodniej, zdobywając rozeznanie w życiu Kościoła Katolickiego w Belgii, we Francji, Włoszech i Niemczech. Pełnił misję ewangelizacyjną na w wielu diecezjach polskich, także w Finlandii i we Włoszech.
Posiada także dorobek w zakresie publikacji. Prezentował artykuły w „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi”, „Gościu Niedzielnym”, „Niedzieli”, „Kronice Rzymskiej”, „Studiach Claromontana” i w miesięczniku „Jasna Góra”. Wydał też kilka samodzielnych pozycji i opracowań. Na uwagę zasługują: Bogiem sławiena Maryja (Rzym, 1981), Jasnogórska Bogurodzica w drodze (Jasna Góra–Częstochowa, 1996), Okaż się nam Matką (Warszawa, 1989), Poprzez stulecia śladami św. Pawła Pierwszego Pustelnika (Kraków, 1990), Jasnogórska Hodegetria (Warszawa, 2001). Należy również wymienić wydany w Rzymie, przy wydatnej pomocy o. Gabriela Lorenca i z inicjatywy o. Józefa Płatka, zbiór homilii i przemówień Jana Pawła II o Matce Bożej Jasnogórskiej obejmujący także okres z czasów posługi duszpasterskiej jako metropolity archidiecezji krakowskiej Oto Matka Twoja (Rzym, 1979). Także zbiór poezji o Matce Bożej Jasnogórskiej, wydany przez Pallottinum w Poznaniu: Panno święta co Jasnej bronisz Góry (Poznań, 1982).

Telus Jan (CM)

Wiktorowicz Sławomir (MSF)

o. Wróbel Edward (OFM)

br. Wróblewski Wojciech (OFM)

br. Sarwa (OFM)

Księża zmarli

Uraziński Roman (1937 - 2003)

Ś.p. ks. Roman Uraziński urodził się 17 maja 1937 r. w Januszewicach. Rodzicami byli Paweł i Marianna z domu Gierczak. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnych Januszewicach. Ponieważ starszy brat (jedyny) został powołany do wojska, rodzice zatrzymali Romana w domu do pomocy w pracach gospodarskich. Dopiero po trzech latach mógł pójść do liceum w Opocznie, które ukończył w wieku 22 lat. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Ukończył je przyjęciem święceń prezbiteratu z rąk sługi Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego 12 czerwca 1965 r.
Posługę kapłańską rozpoczął od wikariatu w parafii Lipa. Łacznie przeszedł przez 9 wikariatów, kiedy został proboszczem najpierw w Modliborzycach, a później w Czermnie – w obydwu parafiach po 10 lat. Potem krótko przebywał na plebanii w Skrzynnie, gdzie pomagał w pracy swemu ziomkowi i koledze ks. kan. Henrykowi Kołodziejczykowi.
Zmarł 27 marca 2003 r. na oddziale płucnym szpitala w Radomiu. W swoim piśmie z 2 sierpnia 1998 r. (był wtedy proboszczem w Czermnie) napisał: „Życzeniem moim jest, aby zwłoki moje zostały pochowane w rodzinnym grobowcu Rodziny Urazińskich na cmentarzu grzebalnym w parafii Św. Bartłomieja w Opocznie. Tam byłem ochrzczony, przyjąłem Pierwszą Komunię Świętą, Bierzmowanie oraz odprawiłem Mszę św. Prymicyjną. Dlatego pragnę, aby tam spoczywały moje zwłoki po śmierci.” Życzenie jego zostało spełnione 29 marca 2003 r. Na pogrzeb do Opoczna przybyło ok. 70 księży i ok. 500 wiernych świeckich. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Stefan Siczek.
(Kronika Diecezji Radomskiej, Nr 1 z 2004 r.)
(Zob. foto nagrobka: [1]), [2])

Jóźwik Edward (1936-2003)

Św. p. ks. Edward Jóźwik często przypominał, że od niego zaczął się nieprzerwany ciąg kapłańskich powołań z Opoczna. Urodził się 26 grudnia 1936 r. w Opocznie w rodzinie Władysława i Władysławy Jóźwików. W Opocznie ukończył szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W trakcie uzyskał roczny urlop, po którym umocniony powrócił do seminarium. Przed święceniami władza seminaryjna zaproponowała mu roczny urlop, aby pełniej dojrzał do kapłaństwa. Wtedy udał się do Lasek, gdzie mieszkał kapłan diecezji sandomierskiej ks. prof. Jan Stępień. Po powrocie z urlopu dokończył formację seminaryjną i przyjął święcenia kapłańskie 8 czerwca 1963 r. z rąk sługi Bożego bpa Piotra Gołębiowskiego.
Najpierw został skierowany na wikariat w parafii Świerże Górne. Następne wikariaty były w Chobrzanach, Pilczycy, Niekłaniu, Dąbrowie nad Czarną, Słupi Nowej, Skrzyńsku, Krępie Kościelnej, Pawłowie, rezydencja w Tczowie, wyjazd do Stanów Zjednoczonych i w 1982 r. probostwo parafii w Żeleźnicy. Po 12 latach probostwa zwolniony z parafii i mianowany kapelanem sióstr prezentek w Jankowie. Po 9 latach kapelanii zrezygnował z funkcji i przeniósł się do Domu Księży Emerytów w Radomiu. W ostatnim roku życia pielgrzymował do Rzymu do Ojca Świętego Jana Pawła II wraz z kolegami przeżywającymi 40-lecie święceń kapłańskich.
Zmarł 2 grudnia 2003 r. Pochowany został 4 grudnia 2003 r. na cmentarzu w Opocznie. Pogrzebowi przewodniczył i kazanie wygłosił bp Stefan Siczek. Uczestniczyło w nim ok. 60 kapłanów i wielu świeckich.
(Kronika Diecezji Radomskiej, Nr 2 z 2004 r.)

Jan z Opoczna

Wspominany w dziejach parafii Jastrzębia (gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, woj. małopolskie) jako pleban w latach 30-tych XVI w.
(Zob. http://www.literka.pl/wielka-historia-malej-ojczyzny-zarys-dziejow-jastrzebi,artykul,14550.html)

Stanisław z Opoczna

Żyjący w XVI w doktor teologii, franciszkanin, prowincjał. (PSB, t. 42/1, z. 172)
statystyka